ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Միքայել Մելքումյանը հունիսի 18-ին ընդունել են Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի միջազգային վարչության եվրասիական երկրների հետ աշխատանքի բաժնի տնօրեն Ցյան Նայչենին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ  Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ հարաբերությունների ակտիվացման հեռանկարները: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ իրենք տպավորված են Չինաստանի տնտեսության դինամիկ աճով եւ գիտական նորագույն ներդրումներով, որոնք երկրի տնտեսությունն այսօր դարձրել են աշխարհի խոշորագույն ու մրցունակ տնտեսություններից մեկը:
ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ն ընդլայնել  է համագործակցությունն Իրանի, Սինգապուրի, Եգիպտոսի, Հնդկաստանի, Վիետնամի եւ այլ երկրների հետ ու Չինաստանն այդ ոլորտում անկյունաքարային երկիր է:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագիծը, որտեղ, ինչպես նշել է Նաիրա Զոհրաբյանը, Հայաստանը պետք է ունենա առանցքային դերակատարություն՝ որպես ժամանակին պատմական Մետաքսի ճանապարհի կարեւորագույն երկրներից մեկը:
Նաիրա Զոհրաբյանը ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի անունից առաջիկայում Հայաստան է հրավիրել Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին: Երկկողմ միջպետական եւ միջկուսակցական հարաբերություններն առավել զարգացնելու նպատակով Ցյան Նայչենն իր հերթին փոխադարձ այցով Չինաստան է հրավիրել ԲՀԿ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը:

18 июня члены фракции ППА Н.Зограбян и М.Мелкумян приняли директора департамента по работе с евразийскими странами Международного отдела ЦК КП Китая Цянь Найчэня. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол КНР в Армении Тянь Эрлун.
Стороны обсудили перспективы активизации отношений между РА и КНР. Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян отметила, что они впечатлены динамичным ростом экономики и новейшими научными инвестициями Китая, которые сегодня сделали экономику страны одной из крупнейших и конкурентоспособных в мире.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции М.Мелкумян отметил, что ЕАЭС расширило сотрудничество с Ираном, Сингапуром, Египтом, Индией, Вьетнамом и другими государствами и Китай в этой сфере – фундаментальная страна.
Собеседники обсудили также проект “Один пояс – один путь”, где, как отметила Н.Зограбян, Армения должна сыграть ключевую роль как одна из важнейших стран древнего исторического Шелкового пути.
Н.Зограбян от имени руководителя фракции ППА Г.Царукяна пригласила в Армению высокопоставленных представителей Компартии Китая. С целью еще большего развития двусторонних межгосударственных и межпартийных отношений   Цзянь Найчень в свою очередь пригласил с взаимным визитом в КНР делегацию во главе с председателем ППА.